Google to jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych, która do tej pory nie ma zagrażającej jej konkurencji. Dlatego też algorytmy, jakimi posługuje się leader rynku, muszą być brane pod uwagę, jeżeli chce się zaistnieć w Internecie.

Dziś kolejna porcja informacji na temat tego, o czym należy pamiętać podczas tworzenia i prowadzenia witryny internetowej, aby znajdować się wysoko w rankingu wyszukiwania Google.

Tym razem skupimy się głównie na linkach oraz nieco o multimediach.

19. Szybkość wczytywania się strony i zawartej na niej treści. Od oceny zależy prędkość ładowania przez Google i Bing na różnych urządzeniach. Ponadto Google wykorzystuje także dane o ładowaniu użytkowników chrome.

20. Waga grafik. Nawiązując do poprzedniego podpunktu. To, jak dużo miejsca zajmuje dana grafika, wpływa także na prędkość wczytywania strony, stąd ważne, aby zoptymalizować ich rozmiar.

21. Optymalizacja grafik. Czyli? Obrazy i grafiki zamieszczone na stronie nie są według algorytmów Google pustą informacją. Są one dokładnie badane pod kątem nazwy, tekstów opisów i podpisów.

22. Multimedia jako wyznacznik jakości. Nie tylko grafiki, ale ogólnie multimedia znajdujące się na stronie są dla Google wyznacznikiem tego, jak wartościowa jest witryna.

23. Oryginalność grafik. Podobnie jak w przypadku treści słownych niepowtarzalność i unikalność multimediów. Kopiowanie grafik czy materiałów widea i animacji z innych stron uplasuje ją niżej w rankingu niż oryginały.

24. Treść uzupełniająca. Nie tylko elementy treści i grafik aktualizowane na bieżąco i dodawane do strony są wartościowe z punktu widzenia SEO. Istnieje też tak zwana treść uzupełniająca w postaci na przykład widżetów pogodowych, kalkulatory finansowe i innych elementów, które znacznie zwiększają jej wartość.

25. Linkowanie w odpowiednich kierunkach. Posiadając portal tematyczny o na przykład układaniu bukietów, nie linkuj na frazy związane z innymi rzeczami typu samochody. Może to zmylić algorytmy Google i zmniejszyć wyświetlanie prawidłowych wyników.

26. Jakość linków. Oprócz prawidłowego odsyłania za pomocą linków, dla Google’a ma także znacznie to, do jakich jakościowo stron odsyłają linki. Im bardziej wartościowe, tym lepsze wyniki.

27. Ilość linków. Ilość linków wychodzących ze strony także ma znaczenie. Po raz kolejny trzeba wziąć pod uwagę znaczenie słowa „naturalne”. Duża ilość linków pozycjonuje stronę, za duża sprawia, że witryna traci w PageRank.

28. Jakość linków wewnętrznych. Tak samo, jak w przypadku linków wychodzących ze strony, tak linki do niej prowadzące mają znaczenie. Im wyższy PageRank strony przekierowującej do nas, tym lepsze wyniki wyszukiwania.

29. Ilość linków do strony. I znów pamiętajmy o tym, że umiar to klucz. Za dużo linków z różnych stron o niekoniecznie wysokich rankingach zaufania, nie pomoże nam budować dobrych wyników.

30. Linkowanie ze stron dbających o swoje wyniki. Tak, ogólnie im wyższe wyniki wyszukiwania strony, tym linki z niej są mocniejsze. Dlatego często linkowanie nawet z darmowych katalogów mija się z celem i są stratą jak nie pieniędzy to czasu.

31. Linki partnerskie. Analogicznie do powyższych podpunktów, linki partnerskie pochodzące z zaufanych stron są bardziej wartościowe od innych.

32. Linki aktualne i działające. Jeżeli na naszej stronie znajduje się wiele nieaktualnych lub niedziałających linków, istnieją algorytmy Google (Google Rater Guidelines Document), które sprawią, że strona zacznie być uważana za porzuconą lub zaniedbaną, zaniżając jej jakość w wyszukiwanych wynikach.

 

O stronę trzeba dbać. Dobrze już wiemy i głośno się tym mówi, że w Internecie nic nie ginie, co najwyżej jest chwilowo dla kogoś niewidoczne. Dlatego nieaktualne linki, problematyczne treści, brak oryginalności czy powiązania z niskiej jakości witrynami, nie są czymś, czym chcemy, żeby zaistniało w stosunku do naszej strony, nawet na chwilę.

Na dzisiaj to tyle. Więcej czynników pozycjonujących przy kolejnych wpisach.