Niestety byłoby zbyt pięknie, gdyby cały marketing w Internecie i pozyskiwanie nowych klientów wyglądało tak, że posiadamy swoją stronę firmową i wszystko inne nas nie interesuje. Gigant wśród wyszukiwarek, jakim jest Google, posiada ponoć w okolicach 200 algorytmów, mających wpływ na wyświetlanie i filtrowanie stron. Dlaczego ponoć? Gdyż wiele z nich jest tylko obiektem spekulacji, niektóre z nich wydają się nieco kontrowersyjne, aby być zamierzone a jeszcze inne trudno sprawdzić. Dlatego nie mogę obiecać, że przez najbliższe tygodnie przedstawię je wszystkie. Ale postaram się je zebrać w całość, na tyle, w jakim stopniu się da i pokrótce opisać. Tak więc zaczynamy ?.

 

Czynniki dotyczące domeny.

1. Słowo kluczowe w domenie. Jedna z podstawowych prawd dotyczących pozycjonowania w Google. Witryna mówiąca o temacie xyz nie może być chyba już bardziej zadeklarowana co do treści, niż posiadając w domenie właśnie xyz w nazwie. Ale nie tylko występowanie słowa czy frazy kluczowej w domenie ma znaczenie. Ważne jest także jego umiejscowienie. Okazuje się, że słowo kluczowe będące pierwszym w nazwie znacząco podbija rankingi wyszukiwania witryny.

2. EMD, czyli exact match domain tłumaczone jako dokładne dopasowanie domeny. Im bardziej domena jest pełną frazą wyszukiwania (np. najtanszezakupyonline.com), tym lepsze wyniki jej wyszukiwania w Google.

3. Historia domeny. Jeżeli odkupujemy domenę od kogoś, warto zainteresować się, w jakim celu była wcześniej wykorzystywana i czy nie znajduje się na „czarnej liście” domen, które generują fałszywe lub spamerskie wyniki. Nawet późniejsza zmiana jej zarządzaniem nie wymaże jej historii w wyszukiwarkach.

4. Publiczna deklaracja własności, czyli WHOIS. Ukrywanie tego do kogo należy domena, może być podejrzane i czasami odbierane jest jako próba ukrycia właściciela będącego spamerem lub tworzącego negujące linki. Dlatego, jeżeli nie mamy nic do ukrycia najlepiej nie zatajać informacji.

5. TLD, czyli krajowe rozszerzenie domeny. Posiadanie najwyższego z krajowych rozszerzeń takich jak .pl, .uk, czy na przykład .de. Należy jednak pamiętać, że tego typu rozszerzenia mogą ograniczać globalne wyniki wyszukiwania.

6. Wiek i przyszłość domeny. To czy nasza domena ma już swoje lata, jest przez Google ocenianie, natomiast niekoniecznie ma to wielką wagę. Większe znaczenie ma natomiast długość jej rejestracji. Jeżeli domena jest opłacona na przyszłe 6 miesięcy czy rok, wyszukiwarka może traktować ją jako mało wartościowy adres, który ma na celu samo bycie bez korzyści na poziomie contentu. Stąd im dłuższa jej ważność, tym ważniejsza ona dla Google.

 

A to dopiero skrócona sekcja dotycząca utworzenia i zarządzania odpowiednią domeną. Zresztą jak widać, wymienione zostało dopiero 6 czynników z zapowiadanych prawie dwóch setek różnego rodzaju algorytmów. W przyszłym wpisie postaram się pokazać między innymi te, które mają znaczenie, pojawiając się na poziomie strony.