Prężnie rozwijająca się firma, która stale ma przypływ nowych klientów, a jej działania są w pełni rentowne, to nie podmiot, który oszczędza na wszystkim. Wręcz przeciwnie. Jedną z najlepszych inwestycji, jest odpowiednie przeznaczenie środków na stworzenie dobrego wizerunku w Internecie. To z pozoru niematerialne dobro może przełożyć się na świetne wyniki. Jak tego dokonać? Zapraszam do zapoznania się z dziesięcioma przykazaniami skutecznego budowania wizerunku w sieci.

Spadek rentowności firmy, zastój w sprzedaży dóbr i usług czy ogólne zmniejszenie obrotów nie zawsze oznaczają, że trzeba zacisnąć pasa, obniżyć ceny czy zredukować koszty. Czasami inwestycja w dodatkowe, marketingowe sztuczki pomaga lepiej niż inne sposoby. Dlatego, jeżeli chcemy zadbać o wzrost przychodów lub zwiększyć znajomość naszej marki na rynku, warto zainwestować w jej wizerunek. Ale nie zrobi się to samo z siebie. Do budowania wizerunku w sieci potrzebna jest znajomość podstawowych zasad i działań z tym związanych. Tak by nasza firma budziła zaufanie, a nie wątpliwości.

1. Stworzenie odpowiedniej strony.

Minęły czasy, kiedy strona www była tylko prostą wizytówką, na której znajdowały się informacje kontaktowe plus ewentualnie szybki zarys działalności. Dzisiejszy internauta chce wiedzieć więcej. Chce odczuć, że po drugiej stronie jest ktoś, kto doskonale zna się na tym, co oferuje i nie tylko czeka na pierwszy ruch ze strony osoby zainteresowanej, ale sam z siebie pomaga rozwiązać problemy choćby przez prowadzenie bloga firmowego.

2. Pokaż swoją twarz.

Tą prawdziwą. Pisząc o zespole pracowników, nie wstawiaj zdjęć znalezionych w sieci, tylko te prawdziwe, przedstawiające Twój zespół. Stock to świetne miejsce, ale zdjęcia z niego są już powszechnie znane i nie wzbudzają zaufania.

3. Brak dróg donikąd.

Nie ma większego przewinienia niż banery, mailing czy reklamy w wyszukiwarkach, które nigdzie nie prowadzą. Dlatego zadbaj o odpowiednich ludzi, którzy zagwarantują powiązania pomiędzy promocjami i akcjami z istniejącym produktem za pomocą odpowiednich odnośników.

4. Miłość od pierwszego wejrzenia.

Udowodniono że, aby strona w sieci zatrzymała u siebie odwiedzającego, musi go przekonać do pozostania w ciągu pierwszych dziesięciu sekund. Dlatego też musi być ona zaprojektowana tak, by internauta, wchodząc na nią, od razu widział, czym zajmuje się nasza firma oraz jakie może mieć z tego korzyści. Dobry baner powitalny czy tagline doskonale spełni to zadanie.

5. Identyfikacja wizualna.

Zadbaj o to by Twoje materiały reklamowe czy promocje były ze sobą spójne. Obierając jeden kolor w kampanii, pozostań przy nim na wszystkich jej elementach. Identyfikacja wizualna to coś, co już od lat jest podstawą dobrej reklamy. Celując na przykład w odcienie czerwieni i błękitu w logo i banerach, nie zamieniaj ich na inne barwy. Pomoże to zapamiętać markę, jak i ma niesamowity wpływ na jej postrzeganie.

6. Jakość, jakość i jeszcze raz jakość.

Chcemy wzbudzać zaufanie? Cokolwiek znajduje się na Twojej stronie, musi być najlepszej jakości. Czy to zdjęcia, czy teksty, czy materiały video? Zadbanie o ich jakość jest odbierane jako szacunek do siebie i klienta.

7. Wizerunek firmy w reklamie.

Nie zapominaj o tym, że reklamy w sieci nie mają pełnić funkcji „gazetki” promocyjnej, opisującej obecne promocje czy możliwości. W reklamie warto jest, zawrzeć także elementy wizerunkowe marki, a będzie jeszcze skuteczniejsza i pomoże na przyszłość.

8. Charakter ponad wszystko.

Marka, która całkowicie zmienia podejście do klientów czy rynku w trakcie swojego funkcjonowania traci zaufanie. Dobrze jest zachować raz obrany kierunek działania i zwracania się do klientów. Chcesz być firmą postrzeganą jako „wyluzowaną”, utrzymaj ten rodzaj kontaktu z odbiorcą. A może chcesz być marką luksusową? Kreuj to od początku.

9. Wszystkie drogi prowadzą do … komunikacji.

Komunikacja z klientem to podstawa. Musi on się czuć ważny a jego potrzeby informacji i odpowiedzi na pytania muszą być zaspokojone. Tak więc rozwiń w swojej firmie odpowiednią sieć komunikacji na linii marka – klient. Zatrudnij odpowiednich ludzi, zadbaj o to, by zostały wykorzystane wszelakie kanały służące rozmowom i wymianie informacji. Pamiętaj nie tylko o mailu czy telefonie, ale i aktywności w serwisach społecznościowych. Wdróż też wspólny model ich działania, tak by klient korzystający z różnych źródeł komunikacji nie czuł za każdym razem, że musi przedstawiać problem od początku, bo rozmawia z kimś innym.

10. Małe SPA dla marki.

Pomimo tego że, w powyższych podpunktach mowa była o jakiejś stałości dotyczącej marki, pamiętajmy, że świat idzie do przodu i niekoniecznie symbole czy jakość sprzed dwóch dekad będzie teraz tak samo odbierana. Dlatego też marka musi iść z duchem czasu, pozwalając sobie od czasu do czasu na lekkie kosmetyczne zmiany aktualizujące jej wizerunek. Umiejętne zmiany idące odpowiednim torem tylko podniosą jej renomę.

Stosując powyższe wskazówki, przybliżysz się o krok do możliwości zbudowania marki, która będzie na ustach wszystkich, jak i reprezentować będzie sobą spełnienie potrzeb klientów. Dlatego nie ma się co zastanawiać, czy bać inwestować w działania wizerunkowe. Dobra kreacja marki w przyszłości da więcej niż wiele innych form reklamy.