Internet to medium, które już od ponad dwóch dekad jest używane przez cały przekrój społeczeństw, do znajdowania informacji, porozumiewania się, pracy, czy ogólnie jako podstawowe narzędzie pomagające w wielu aspektach życia. Dzięki niemu zdobywamy wiedzę, robimy zakupy czy organizujemy różnego rodzaju kampanie. Jednak mało kto rozbija pojęcie Internetu na szereg pojedynczych narzędzi służących ogólnemu korzystaniu z sieci. Jednym z tego typu niezastąpionych, a często niezauważalnych dla osoby po prostu buszującej w sieci są wyszukiwarki. I to właśnie o nich będzie dziś mowa.

Wyszukiwarka – czyli?

Czyli jedna z podstaw wyszukiwania informacji. Są to witryny obdarzone algorytmami, które potrafią w przeciągu ułamku sekundy przeszukać dostępne informacje w sieci Internetowej i wyświetlić te, które są powiązane ze wpisanym przez nas hasłem. Wyszukiwarki są również wykorzystywane do szeroko rozwiniętego marketingu internetowego, szczególnie przez specjalistów SEO. Wtedy starają się oni tak „podbić” wyniki, aby witryna znajdowała się jak najwyżej w proponowanych wynikach. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że potencjalny klient wejdzie na daną stronę. Jednak tym razem nie będziemy zajmować się marketingiem w wyszukiwarkach, tylko po prostu sprawdzeniem co tak naprawdę w rynku wyszukiwarek piszczy, jakie są te najpopularniejsze i w jaki sposób zdobywają one swoich sympatyków.

Czego oczekujemy od dobrej wyszukiwarki?

Przede wszystkim tego, aby w szybki sposób znajdowała najbardziej trafne, interesujące nas wyniki. Ponadto musi ona także posiadać narzędzia, które pozwolą nam na ich zawężenie, ze względu na ilość choćby dezinformacji znajdujących się w sieci. Bardzo ważny jest też prosty i czytelny interfejs pozwalający na niemal zautomatyzowanie swojej pracy podczas poszukiwań.

Lider rynku, czyli Google.

Oczywiście jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek, ale… uwaga! Wbrew temu, co się może wydawać, wcale nie używana na całym świecie. Święci tryumfy głównie w krajach zachodnich Europy oraz Stanach Zjednoczonych (choć tu już niekoniecznie we wszystkich rejonach). Jednak Google jest swoistym wyznacznikiem wielu trendów i stylów tworzenia wszechstronnej witryny-wyszukiwarki działającej na podstawie najnowocześniejszych algorytmów. Google jest swego rodzaju prekursorem wielu rozwiązań. Ponadto stara się też tworzyć całe społeczności, które nie ukrywajmy, w dzisiejszych realiach są momentami podstawą funkcjonowania w sieci. Popularność Google sprawia, że dla wielu firm kwestia zaistnienia właśnie w niej jest swoistym być albo nie być. Gogole według danych z lutego 2017 jest wykorzystywana w ponad 80% urządzeń desktopowych i prawie w 95% urządzeń mobilnych, a sama firma rozdaje karty na rynku wyszukiwarek.

Mówiąc o Google, nie można też zapomnieć o młodszym bracie, przeznaczonym do bardziej „specjalistycznego” wyszukiwania treści. Google Scholar skupiona jest ona głównie na przeszukiwaniu różnego rodzaju dyskusji i prac akademickich. Są to raporty, publikacje tworzone przez wysoko wyspecjalizowane osoby, prace i krytyki z różnych dziedzin nauki. Wyszukiwarka ta nie jest może jeszcze bardzo popularna w naszym kraju, ale zdobywa coraz większe uznanie w kręgach akademickich.

Oto krótka charakterystyka światowego giganta, jeżeli chodzi o strony pomagające w wyszukiwaniu potrzebnych treści w Internecie. W następnym wpisie postaram się przedstawić alternatywy, z jakich również chętnie korzystają inni internauci.