CRM to skrót od angielskiego Customer Relationship Managment, które u nas tłumaczy się jako Zarządzanie Relacjami z Klientami. Jest to metoda mająca na celu nie tylko pozyskiwanie i utrzymywanie klientów, ale także znacznie redukująca koszty takich kampanii przy założeniu, że pomaga wybrać tylko tych wartościowych. Gdzie słowo „wartościowych” oznacza grupy ludzi lub pojedyncze jednostki mające odpowiednie preferencje mogące przynieść firmie znaczące zyski. Jak tego dokonać, co nam pomoże w zarządzaniu oraz czy warto w ogóle wdrażać tego typu systemy? Zapraszamy do lektury.

Jak rozpocząć efektywne zarządzanie relacjami z klientami?

Najlepiej jest zacząć od znalezienia odpowiedniej firmy, która może nam zaoferować zaawansowany informatyczny system, będący sam w sobie praktycznie podstawą odpowiedniego CRM. Oprogramowanie takie to nic innego jak obszerna baza danych, która zbiera wszystkie informacje na temat firm, zarówno dostawczych, jak i dobierających od nas towar i usług. Przechwytuje też preferencje i dane pojedynczych konsumentów, pozwala na sprawdzenie historii rozmów, transakcji czy nawet wybieranych opcji.

Jakie możliwości daje nam oprogramowanie CRM?

Wśród najważniejszych cech programów opartych na systemach CRM należy wymienić i jest to najczęściej dodatkowo narzędzie do:

– usprawnienia wszelakich form telemarketingu,

– pomoc w tworzeniu indywidualnych ofert, skierowanych bezpośrednio do odbiorcy,

– ułatwienie w obszarach zarządzania ogólnofirmowymi czy korporacyjnymi projektami,

– pomoc w wymienianiu się danymi na temat wartościowych jednostek wewnątrz firmy,

– możliwości takie, jak choćby przetrzymywanie plików w chmurach, aby były dostępne z każdego miejsca,

– tworzenie analiz i podsumowań dotyczących kolejnych strategii i kampanii.

Jakie korzyści daje używanie oprogramowania CRM?

Przede wszystkim należy wspomnieć o zwiększeniu wszystkich efektów sprzedażowych. Począwszy od zainteresowania poprzez dostosowywanie metod rozprowadzania optymalnych dla zainteresowanej grupy odbiorców. Ponadto jest to świetny sposób także na podniesienie wizerunku firmy w Internecie, zyskanie zaufania i promowanie marki. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko sprowadza się do tego, że odpowiedni CRM to duży przeskok, jeżeli chodzi o strategie marketingowe firmy, nie tylko zwiększając ich efektywność, ale także znacznie tnąc koszty. W tym wszystkim zawarta jest także niezwykle efektywna obsługa posprzedażowa, dzięki której możemy utrzymać i zainteresować klientów na dłużej. Zyskujemy lojalność, zmniejszamy ilość zwrotów i reklamacji, a także budujemy zaufanie.

A jak wdrożyć odpowiedni system CRM w firmie? Co należy brać pod uwagę przy jego wyborze? O tym w następnym wpisie.