Coraz więcej firm korzysta z możliwości podtrzymywania kontaktu z klientami poprzez wysyłanie im wiadomości e-mail w formie newslettera. Jest to jeden z najefektywniejszych kontaktów z potencjalnym nabywcą naszych dóbr i usług, o ile oczywiście wykorzystuje się podczas jego tworzenia odpowiednie tricki marketingowe, jak i korzysta się z możliwości, które daje nam nowoczesne oprogramowanie CRM (o tym, co to jest, już niedługo). Jak powinien wyglądać newsletter, co dzięki niemu osiągniemy oraz jak można z niego uczynić efektywną (a nawet efektowną) formę reklamy? Zapraszam do lektury.

Co to jest newsletter?

Z newsletterami spotyka się praktycznie każdy, kto korzysta z Internetu i usług firm znalezionych w sieci. W tej chwili jest to jedna z najpowszechniejszych taktyk marketingowych, kierowanych w stronę osób, które wykazały wcześniejsze zainteresowanie tym, co oferujemy. Jak sama nazwa mówi Newsletter to list (w tym przypadku elektroniczny) zawierający nowości, jakie chcemy zaprezentować. Mogą to być nowe produkty w ofercie, przedstawienie ciekawej usługi lub informacja o teraźniejszych, lub przyszłych promocjach. Jest to swego rodzaju elektroniczna wersja znanych nam ulotek i gazetek promocyjnych. Z tym że newsletter nie musi zachęcać bezpośrednio do zakupu lub stanowić informację handlową. Może też po prostu zapraszać do wejścia na stronę w celu przeczytania nowej treści czy dołączenia do społeczności.

Zadaniem newslettera jest sprawienie, by klient był pewny, że list ten jest zaadresowany bezpośrednio do niego, dając mu poczucie bycia ważnym dla firmy. To znów buduje lojalność i chęć współpracy.

Rodzaje newsletterów.

Newslettery dzielimy na dwie główne kategorie.

– direct e-mail, czyli list dający na celu sprzedaż polecanej usługi lub towaru,

– relacyjny, czyli list dążący do pogłębienia relacji z klientem, lub zbudowanie „więzi”, jeżeli jeszcze jej nie ma.

Ponadto newslettery, mają również różne formy wyświetlania. I tu najczęstszymi są:

– newsletter w formie elektronicznej gazetki, która jest przesyłana bezpośrednio na skrzynkę odbiorcy i tam może być odczytywana,

– informacja z linkiem przekierowującym do witryny, gdzie znajduje się kontent promocyjny,

– oraz połączenie powyższych, w formie „próbki” przekazywanej treści, zachęcającej do dalszego zainteresowania się promocją czy kontentem, poprzez odpowiedni link.

Korzyści płynące z wysyłania newslettera.

Newsletter jest bardzo szybką i wygodną formą kontaktu, zarówno ze stałymi klientami, jak i osobami zainteresowanymi tym, co oferujemy. Wysyłając regularne informacje na maila klienta, którego podał nam na pewnym etapie „znajomości”, budujemy zaufanie, swego rodzaju więź oraz co najważniejsze dajemy się na pewno zapamiętać. Teraz tylko chodzi o to, by ta pamięć o naszej firmie była pozytywna.

A jak powinien wyglądać i działać efektywny newsletter? O tym już za tydzień.