W poprzednim tygodniu staraliśmy się przybliżyć zjawisko reklamy w AdWords oraz to dla kogo jest ona zaprojektowana, oraz jakie są jej wady i zalety. Natomiast dziś przyjrzymy się bardziej naturalnym wynikom wyszukiwania witryn, bazujących na prawdziwych wynikach analizowanej treści, czyli pozycjonowaniu.

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to szereg czynności, które muszą być wykonane na stronie, a które w efekcie dają nam możliwości plasowania się na czele listy wyników w wyszukiwarkach. Należy do nich optymalizacja strony i pozyskiwanie kierujących do niej i wychodzących z niej zaufanych odnośników (linków). Strona chcąca osiągać wysokie wyniki wyszukiwania a tym samym przyciągać zainteresowanych internautów, musi zawierać ciekawą i wartościową treść. Pozycjonowane strony to też swego rodzaju sprawdzian na jej autentyczność, co oznacza, że nie da się skutecznie wypozycjonować witryny o temacie „A”, aby wyszukiwarki pokazywały ją w wynikach wyszukiwania „B”. Dlatego też naturalne pozycjonowanie SEO, wśród ludzi znających temat cieszy się większym zaufaniem niż płatne reklamy AdWords.

Plusy pozycjonowania.

Przede wszystkim tak jak wspomniano powyżej, dobrze pozycjonowana strona, ma dużo większe zaufanie dla sporej części internautów, w porównaniu do nienaturalnych wyników reklamowych. Jest to w sumie jedna z największych zalet tego typu kreowania marki, a jej skuteczność potrafi być niezwykle wysoka i wpływać na popularność w większym stopniu niż płatne kampanie reklamowe. Wpływa to na olbrzymi ruch na stronie i pozyskiwanie cały czas nowych klientów.

Minusy pozycjonowania SEO.

Decydując się na kampanie SEO, należy brać pod uwagę przede wszystkim to, że aby otrzymać zamierzone efekty, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pozycjonowanie wpływa świetnie na wyświetlanie się strony, ale jest to proces czasochłonny.

Szukając specjalistów od pozycjonowania, bierzmy pod uwagę ich wyniki w długofalowej współpracy. Nie stawiajmy na pierwszych lepszych „specjalistów”, których praca po niedługim okresie jest uznawana przez wyszukiwarki za zmanipulowanie wyników i ostatecznie nakładany jest na pozycjonowane witryny filtr z ograniczeniami wyświetlania.

Kolejny minus to ilość pozycjonowanych fraz, która jest ściśle ograniczona, a ponadto zmiana ich tak naprawdę zmusza do rozpoczęcia całej kampanii od nowa.

Dla kogo pozycjonowanie?

Pozycjonowanie strony i dbanie o naturalne wyniki wyszukiwania to świetna sprawa dla każdej firmy, która nastawia się na działanie długofalowe. W przypadku sezonowych ofert nie zdaje ono egzaminu ze względu na ilość potrzebnego czasu. Natomiast w momencie, kiedy prowadzimy długotrwałą kampanię SEO, można spodziewać się naprawdę świetnych efektów, kreujących markę, wizerunek i zaufanie ogromnej rzeszy potencjalnych klientów.

Co wybrać, AdWords czy SEO?

Jeżeli stawiasz na długofalowe działania, pozycjonowanie może być o wiele skuteczniejsze niż płatne kampanie AdWords. Wybierz tylko odpowiednich specjalistów, miej unikatowe treści i uzbrój się w cierpliwość. Prowadząc na przykład e-sklep, szybkie wyniki z płatnych kampanii mogą dać dobre efekty we wprowadzeniu na rynek mnogości różnego rodzaju towarów. Tak więc może warto zastanowić się nad skutecznym połączeniem obu tych metod, aby uzyskać optymalne wyniki.