AdWords czy SEO? Czyli jak się reklamować w wyszukiwarkach.

Wiadomo, że w tej chwili, kto nie istnieje w Internecie, ma problem, żeby ogólnie istnieć z powodzeniem na rynku. Mowa oczywiście o przedsiębiorstwach, zarówno tych dużych, jak i małych. Coraz rzadziej szuka się potencjalnych okazji, idąc bezpośrednio do znanej nam marki, a coraz częściej wpadamy w wir wpisywania w wyszukiwarce haseł, które poprowadzą nas do najlepszego według innych internautów rozwiązania. Dlatego reklama w wyszukiwarkach typu Google jest niezwykle istotna i napędza nam rzesze potencjalnych klientów. Teraz tylko pojawia się pytanie. Płacić za reklamę za pomocą takich metod jak Google AdWords, czy może stawiać na bardziej naturalne wyniki wyszukiwania, za pomocą odpowiedniego pozycjonowania treści?

Czym jest AdWords?

AdWords to usługa od Google’a ( https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/ ), skierowana dla ludzi oczekujących natychmiastowego efektu posiadania reklamy w Internecie. Jedyne co należy zrobić, to ustanowić listę słów i fraz kluczowych. Ustawiamy również budżet, jaki przeznaczamy na reklamę w zakresie jednego kliknięcia i w skali czasu. Reklamy w Google pojawiają się z prawej strony wyników wyszukiwania oraz jako jedna z pierwszych trzech pozycji. Ponadto pojawia się ona także u partnerów Google i ogólnych kampaniach.

Plusy reklamy w AdWords.

Przede wszystkim płacimy i od ręki widzimy efekty. Reklama w Google AdWords gwarantuje nam pewną określoną liczbę wyświetleń w ciągu danego okresu. Mamy wiec pewność, że ktoś ją zauważy. A przede wszystkim mamy pewność, że reklama się wyświetla. Na dodatek to od nas zależy, jak będzie ona wyświetlana oraz do jakiej grupy odbiorców trafia.

Płacimy za konkretne kliknięcie, a więc już za efekt marketingowy. Stawka ta jest uzależniona od kilku czynników. Między innymi konkurencji czy częstotliwości wyszukiwania danej frazy i waha się od kilku groszy do kilkunastu złotych za pojedyncze kliknięcie i wejście na naszą stronę.

Kolejna zaleta reklamy w AdWords to kontrola. Masz pełną kontrolę nad tym, kiedy reklamy będą wyświetlane. W każdej chwili bez problemu możemy zakończyć lub wznowić kampanię. Reklama w Google AdWords pozwala też na nielimitowaną ilość fraz kluczowych zastosowanych w kampanii.

Niewątpliwym plusem jest wspomniana wyżej możliwość natychmiastowej promocji po uruchomieniu kampanii. Tak więc AdWords doskonale sprawdza się jako sposób na szybką i skuteczną reklamę usługi lub produktu w krótkim czasie.

Minusy reklamowania się w Google Ads.

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że reklama w AdWords nie jest wynikiem naturalnym, w przeciwieństwie do pozycjonowania. Pewna grupa użytkowników zdaje sobie sprawę, iż reklamy wyświetlają się dzięki opłatom za usługę, a nie w wyniku częstego zainteresowania innych i celowo je ignoruje.

W przypadku dużej konkurencyjności danej usługi, ceny za kliknięcie reklamę mogą być naprawdę wysokie. Wynika to z faktu ograniczonej ilości miejsca na reklamę w wyszukiwarce. W związku z tym wyświetlają się te, które mają ustawiony największy budżet. Konkurencja może czasem w przypadku topowych produktów lub usług „podkręcić” stawkę do naprawdę wysokich kwot.

Dla kogo AdWords?

Dla osób i firm potrzebujących szybkiej promocji, niekoniecznie celujących w długofalowe działania marketingowe na rynku, np. w przypadku sezonowych ofert. Ustawienie kampanii w AdWords nie wymaga także specjalistycznej wiedzy z zakresu pozycjonowania (aczkolwiek dobrze jest zatrudnić znającą się na tym osobę lub firmę, aby nie płacić za nieefektywne wyniki i kliknięcia). W przypadku bardziej niszowych branż reklama w AdWords może stać się naprawdę bardzo tanim sposobem na wybicie się i kreowanie marki.

A jak ma się reklama w AdWords do pozycjonowania SEO? Za tydzień przyjrzymy się nieco bliżej bilansowi zalet i wad tego alternatywnego sposobu na wyświetlanie się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Zobacz także: https://hegona.com/2016/06/10/reklama-dzwignia-handlu/