A przed nami najważniejsza kwestia, jeżeli chodzi o darmowe programy ułatwiające biznes branży e-commerce, czyli zadbanie o odpowiednią optymalizację i pozycjonowanie strony. Choćbyśmy mieli biznes z niewiarygodnie wysokim potencjałem, klient musi nas odnaleźć, a także bezproblemowo zapoznać się z ofertą.

Dobrze jest przeprowadzić między innymi audyt SEO, który wykaże ewentualne zaniedbania, jakie są na stronie. Tak czy inaczej, pełna optymalizacja pod każdym względem wymaga kolejnych narzędzi, aby być jak najbardziej efektywną.

Oto i one — darmowe narzędzia potrzebne do podstawowych zadań z zakresu SEO, SEM i ogólnej poprawy działania strony.

138. AdWords Editor — przydatne narzędzie, szczególnie gdy do obsługi mamy na raz wiele kampanii Google Adwords.

139. AdWords Performance Grader — pomaga ocenić jakość wyżej wymienionych kampanii oraz sprawdza, czy któreś nie mogłyby być jeszcze skuteczniejsze.

140. Analyzeo — przeprowadza swego rodzaju audyt SEO, sugerując optymalizację.

141. Ahrefs — narzędzie online pozwalające na sprawdzenie backlinks. Dobry sposób także na sprawdzenie konkurencyjnych działalności.

142. Alexa Toolbar — toolbar monitorujący to, jakie słowa kluczowe najczęściej prowadza do strony, oraz ogólny ruch. Pozwala też cofnąć się do wcześniejszych wersji witryny.

143. Anchor Text Over Optimization Tool — ogólnie rzecz biorąc, analizuje przebieg klikania przenoszący użytkowników w inne miejsce.

144. Bing Ads Editor — podobnie do Adwords Editor, tu możemy zarządzać wieloma kampaniami Bing Ads w jednym miejscu.

145. Bing Ads Performance Grader — i kolejne narzędzie analogiczne do narzędzi z kampanii Gogole Adwords, tym razem do sprawdzania powodzenia i wyłuszczania wymaganych poprawek w kampaniach Bing Ads.

146. Bing Webmaster Tool — paczka od Bing pomagająca bezpłatnie i bez logowania się ulepszać stronę.

147. Broken Links — wyszukuje na stronie niedziałające linki i przekierowania. Idealne narzędzie do porządków.

148. Browseo — przydatne rozwiązanie, dzięki któremu możemy przeglądać stronę tylko pod względem SEO. Wszelkie grafiki i style pozostają dla nas niewidzialne.

149. Clicky — monitoruje w czasie rzeczywistym to, co dzieje się a stronie. Ruch, informacje o użytkownikach i ich działaniach.

150. Dead Link Checker — narzędzie mające na celu wyszukanie martwych linków oraz ich bezproblemowe usunięcie ze strony.

151. Google Keyword Planner — chyba jedno z najbardziej znanych narzędzi do planowania słów kluczowych, od Google.

152. Google SERP Snippet Optimization Tool — tworzy wirtualne wyniki wyszukiwania w Google, z uwzględnieniem dotychczasowej optymalizacji strony.

153. Google Trends — narzędzie do śledzenia i sprawdzania trendów dotyczących fraz wpisywanych w wyszukiwarkę.

154. Google Webmaster Tool — znów nazwa mówi sama za siebie. Narzędzia webmasterskie pozwalające na stworzenie i zarządzenie stronami stworzonymi pod Google. Daje też możliwość tworzenia analogicznych aplikacji mobilnych.

155. Gtmetrix — wykaz informacji na temat działania naszej strony w kwestii szybkości jej ładowania się, a także podpowiedzi jak ją zoptymalizować.

156. Keyword Density — narzędzie do sprawdzania zagęszczenia najpopularniejszych słów kluczowych.

157. Keyword Tool — wyszukuje najpopularniejsze słowa kluczowe, na podstawie Google, Bing, AppStore i YT. Użyteczne szczególnie w strategii long-tail.

158. Lipperhey – za darmo sprawdza działania SEO, backlinks i fraz kluczowych.

159. MOZ Toolbar — analiza parametrów związanych z szerokim pojęciem ruchu na stornie, tym statystyki odwiedzin i powiązania z social media.

160. Mozcast — wykrywa wszelakie zmiany powstałe w algorytmie Google, dzięki czemu cały czas możemy aktualizować stronę.

161. Opensite Explorer — narzędzie budujące linki i wyszukujące te, które mogą okazać się szkodliwe. Ogólnie sprawdzające backlinks.

162. Heat Map — pomoc przy optymalizacji, dzięki sprawdzaniu, które fragmenty strony są najczęściej w centrum zainteresowania użytkowników.

163. HubSpot Website Grader — sprawdza ogólne parametry strony dotyczące jej atrakcyjności i optymalizacji, wskazując na wykryte uchybienia lub rzeczy mogące dzięki interwencji działać lepiej.

164. Phrase Builder — pomoc przy tworzeniu fraz do SEM. Całe frazy budowane są na podstawie wpisanych słów.

165. Pingdom — dzięki niemu możesz zobaczyć, co spowalnia witrynę i jak przyspieszyć prędkość ładowania się strony.

166. Responsinator — nieoceniony, gdy chcemy sprawdzić, czy nasza strona jest przystosowana do wyświetlania się na różnych urządzeniach. Dzięki temu narzędziu uzyskamy podgląd jej mobilnego wyglądu.

167. SEMrush — podgląd na wszystkie dane odnośnie kampanii reklamowych, pozycjonowanie, sponsorowanych linkach i innych tego typu informacjach w strategiach konkurencji.

168. Stat Counter — kolejne narzędzie analizujące ruch i zachowania na naszej stronie. Produkt mało zaawansowany, dobry dla początkującego użytkownika.

169. SumoMe — jedna z popularniejszych paczek narzędzi potrzebnych do ulepszania i optymalizowania witryny pod względem zarówno treści, jak i funkcjonalności. Plusem jest jego integracja z najpopularniejszymi serwisami i innymi aplikacjami.

170. Screaming Frog — all-in-one w kwestii narzędzi potrzebnych do pracy nad SEM, SEO i prawidłowym budowaniem linków.

171. SeedKeywords — narzędzie, które jak sama nazwa wskazuje, pomaga w wyszukiwaniu słów kluczowych w oparciu o źródła, jakim są przyjaciele.

172. Seer SEO Toolbox — pomoc dla początkujących, próbujących wdrożyć się w zarządzanie strategiami SEO.

173. SEO Optimer — możliwość przeprowadzenia dosyć wiarygodnego audytu SEO.

174. SEO Quake Toolbar — stosowany przez niektórych zamiast MOZ Tollbar. Monitoruje ruch i zachowania użytkowników na stronie.

175. SEO Title Tag — skutecznie pomaga w optymalizacji title tags.

176. Similar Page Checker — narzędzie dające możliwość sprawdzenia, czy treści na naszej stronie nie są plagiatem lub nie zostały splagiatowane.

177. Similar Web — pomaga w analizie witryny konkurencji. Pokazuje ruch oraz to, z których portali przychodzą potencjalni klienci.

178. Soovle — narzędzie do wyświetlania auto podpowiedzi w najpopularniejszych wyszukiwarkach.

179. SpyFu — bardzo pomocne podczas planowania działań SEO, rozwiązanie, które analizuje ruch, ale i słowa kluczowe i inne użyteczne dane.

180. UberSuggest — zamiennik dla Google Keywords Planner, pozwalający na podobne rezultaty w planowaniu słów kluczowych.

181. Wayback Machine — maszyna czasu dla tych, którzy chcą odwiedzić archiwalne wersje stron i spojrzeć na ich zmiany dotyczące optymalizacji.

182. Wholinks2me — analizuje frazy kluczowe, jak i ślady na temat tego, skąd pochodzą linki kierujące do naszej witryny.

183. Wordstream Keyword Tool — nie tylko odnajdywanie i sugerowanie wartościowych słów kluczowych, ale i monitorowanie danych, choćby w zakresie dotyczącym częstotliwości ich występowania.

 

A to wszystko to dopiero wierzchołek góry lodowej, dotyczący możliwości korzystania z darmowych aplikacji, programów i narzędzi pomagających nam rozkręcić własny biznes e-commerce. Wiele z nich nie zostało jeszcze opisane, zarówno z powodu tego, jak dużo ich jest, jak i tego, że cały czas powstają nowe darmowe rozwiązania.