W poprzednim tygodniu pojawiła się lista programów i aplikacji pomagających w ogólnym działaniu firmy z branży e-commerce. Tym razem, skupimy się na takich, które wspomagają prace stricte biurowe. A zaraz po nich lista ciekawych linków do aplikacji tworzących i wspomagających kontakt z klientem.

Dobrze działający biznes, nie tylko z branży e-commerce, to także więcej potrzebnych dokumentów i spraw finansowych.

Jako kolejne na tapetę idą więc wszelakie narzędzia i aplikacje, głównie te pozwalające na organizację spraw księgowych i tworzenie dokumentów.

26. Boxmeup — super narzędzie do śledzenia różnego rodzaju przesyłek. Bardzo popularne biorąc pod uwagę to, że wiele działalności elektronicznych polega na wysyłaniu towarów.

27. Foundrs — może pomóc, podczas organizacji i zakładania spółki. Ma w sobie kalkulatory pozwalające na sprawdzanie wartości na podstawie analiz danych, zadań i roli poszczególnych wspólników.

28. Free invoice generator — jak sama nazwa mówi, proste, czytelne i niezwykle funkcjonalne narzędzie do tworzenia faktur. Pozwala na stworzenie spersonalizowanego dokumentu o ładnej estetyce.

29. inDinero — aplikacja dla tych, którzy lubią mieć pod kontrolą wszelkie konta i karty w jednym miejscu. Pozwala na natychmiastowe sprawdzenie ich statusów i bezpieczne zarządzanie.

30. Kiss — podstawa dla każdego, kto zakłada nowy biznes e-commerce i nie tylko. Baza wszystkich potrzebnych wzorów dokumentów. Począwszy od umów, poprzez pisma urzędowe i finansowe.

31. Shake — bardzo ciekawa aplikacja, pozwalająca na podpisywanie drobnych umów i dokumentów za pomocą telefonu komórkowego. Na pewno dobre rozwiązanie dla zlecających duże ilości różnych zadań, popartych krótkotrwałymi umowami.

32. Wave Free Accounting — coś dla tych, których przerażają kwestie księgowe, a nie mają możliwości zatrudnienia profesjonalisty. Darmowy program pomagający w łatwy i przystępny sposób prowadzić rozliczenia i nadzorować inne sprawy związane z księgowością.

Kolejne „must be”, to wszelakie programy ułatwiające pracę i kontakt z klientem.

Od nich w dużej mierze zależy, powodzenie naszego biznesu i zatrzymanie klientów na stałe. Dodatkowo, działania ukierunkowane bezpośrednio na klienta, spełniające jego oczekiwania i dające mu poczucie zainteresowania jego potrzebami, dają więcej, niż jakakolwiek forma reklamy. Współpraca z klientami musi być przecież na pierwszym miejscu, a oni sami, pozwolą nam na jak największe … powodzenie naszej firmy, jeżeli będą czuli się wyjątkowo.

33. Appointlet — połączone z Google Calendar pozwala na rezerwację przez samego klienta, naszego wolnego czasu, w celu choćby spotkania.

34. 123ContactForms – tworzy i obsługuje krótkie formularze kontaktowe, pozwalające na bezproblemową wymianę informacji z klientem.

35. Helprace — jedno z wielu narzędzi, pozwalających na łatwą i w pełni profesjonalną obsługę klienta. Umożliwia tworzenie grup oraz
usprawnia komunikację i odpowiedzi na pytania.

36. Vsee — video chat, umożliwiający bezproblemowe tworzenie wideokonferencji, jak i łatwe dzielenie się plikami.

37. Wickr — chat działający podobnie do snapchata, usuwający po pewnym czasie przesłane informacje i pliki.

38. WuFoo — baza wzorów formularzy kontaktowych. Dzięki niej mamy możliwość pełnej personalizacji formularza i umieszczenia go na swojej stronie internetowej.

39. Zopin — aplikacja umożliwiająca tworzenie live chatu z klientem, umieszczana na stronie internetowej. Genialne rozwiązanie poprawiające nasz PR.

40. Blab — daje nam możliwość oglądania na żywo wszelakich wykładów i prezentacji. Jest to zasadniczo platforma łącząca nas z potencjalnymi osobami zainteresowanymi prowadzoną przez nas działalnością.

41. FAQfox — pozwala na dokładne sprawdzenie, jakie pytania są zadawane na naszej stronie internetowej. Dzięki temu łatwo nam poznać oczekiwania klientów oraz tematy i zagadnienia, które są dla nich nieczytelne lub niezrozumiałe.

42. Quora — baza pytań i odpowiedzi praktycznie z każdej tematyki.

43. Survey Monkey — jedno z lepszych darmowych narzędzi pozwalających na stworzenie unikatowej ankiety dopasowanej do naszego biznesu.

44. User Report — pomoc w szybkim i bezproblemowym wygenerowaniu ankiety na stronie.

A następna część cyklu „183 darmowe programy i aplikacje, pomagające w prowadzeniu sklepu internetowego oraz innego biznesu e-commerce” podpowie nam jak nie zaginąć w gąszczu serwisów społecznościowych oraz co może nam pomóc w staniu się ekspertem od content i mail marketingu.

Czegoś tu nie widzisz, a uważasz, że jest przydatne? Zostaw info w komentarzu.