Dobry biznes e-commerce to niemalże nieograniczone możliwości. Natomiast, aby przynosił jak najwięcej korzyści, nie wystarczy tylko oferować interesujących dóbr czy usług. Należy rozwijać się wraz z rozwojem sieci, trendów społecznościach, medialnych i reklamowych. Prowadząc tego typu biznes, nie ma czasu na to, aby pozostawać w tyle, trzeba zająć się pojęciem szeroko rozumianego marketingu, PR – u, dostosowywać narzędzia do wciąż zmieniających się technologii i być na bieżąco z każdym zagadnieniem dotyczącym sprzedaży, reklamy czy oprogramowania.

Tu przydają się zarówno proste narzędzia ułatwiające pracę, jak i te bardziej skomplikowane, przeznaczone do bardziej specjalistycznych zadań marketingowych. Jednak Internet daje nam wiele możliwości, a wśród nich także, ciekawe i niezwykle funkcjonalne opcje ułatwiające nam prowadzenie biznesu e-commerce… i to dostępne całkowicie za darmo. Oto przegląd najciekawszych, darmowych produktów, jakie możemy odnaleźć w sieci, a które są a momentami niezastąpione.

Dzisiaj zacznijmy od podstawowych narzędzi stworzonych z myślą o tym, aby ułatwić pracę zarówno podczas prowadzenia sklepu internetowego samego w sobie, jak i ogólne usprawniające poruszanie się po sieci. Dodatkowo znajdą się tu też opcje ułatwiające kontakt i dzielenie się pomysłami z innymi pracownikami.

1. Dropbox — jeden z najpopularniejszych magazynów plików, pozwalający na dostęp do nich z każdego miejsca i za pomocą każdego urządzenia. Daje także możliwość dzielenia się nimi, poprzez udostępnianie plików współpracownikom.

2. Google Shortener — proste i niezawodne narzędzie służące po prostu do skracania zbyt długich linków.

3. Headline Analyzer — produkt pozwalający na sprawdzenie, jakie emocje może wzbudzić proponowany przez nas tytuł tekstu.

4. Easel.ly — ciekawe i niezwykle proste w obsłudze narzędzie pozwalające na wykonanie w szybki sposób infografiki.

5. Hello Sign — daje nam możliwość stworzenia i obsługi podpisów cyfrowych (za darmo do 3 sztuk).

6. Impossibility — pomaga stworzyć ciekawą, pasującą domenę, podpowiadając także, które z możliwości są dostępne.

7. Infogr.am — kolejne ciekawa opcja służąca do tworzenia nie tylko infografik, ale też wykresów.

8. Place It — tworzy spersonalizowane grafiki, korzystając ze zdjęć stockowych. Daje możliwość utworzenia grafiki ukazującej screena naszej strony w urządzeniu mobilnym.

9. Video Downloader — dzięki niemu, możemy pobrać na swój dysk pliki wideo z różnych stron internetowych.

10. Wordoid — ciekawe narzędzie, szczególnie na start, które pozwala na stworzenie nowego wyrazu, na podstawie podanych, innych fraz. W ten sposób można otrzymać naprawdę dobre nazwy, np. dla firmy.

11. WeTransfer — odpowiedź na częsty problem dotyczący przesyłania dużych plików. Pozwala na wysłanie za darmo pliku o wielkości do 2 GB.

12. Slate — ciekawostka z zakresu tworzenia prezentacji. Robi je praktycznie ze wszystkiego i ułatwia przesłanie ich na inne portale. Aplikacja stworzona wyłącznie na iPad.

13. Small Biz Cyber Planer — wspomaga planowanie przyszłych zabezpieczeń sieciowych.

14. Sunrise Calendar – potężny kalendarz, jeżeli chodzi o planowanie czasu, zadań itp. Dzięki integracji z dużą ilością najpopularniejszych aplikacji i narzędzi pozwala na szybkie i łatwe sprawdzenie wolnych terminów.

15. Concept Board — tablica projektowa w formie wirtualnej. Idealne narzędzie do tworzenia projektów i dzielenie się koncepcjami z innymi pracownikami.

16. Hipchat — po prostu otwarty komunikator ułatwiający komunikację wśród załogi.

17. Slack — narzędzie usprawniające i zastępujące komunikację mailową w firmie. Pozwala na tworzenie grup i odpowiednie przesyłanie wiadomości do więcej niż jednej osoby.

18. a5 – nowa odsłona notatnika, który po otwarciu będzie zawierał wszystkie wcześniej zapisane wiadomości i zanotowane informacje.

19. Asana — możliwość dokładnego śledzenia realizacji, powierzonych pracownikom projektów.

20. Defonic — coś dla osób zestresowanych pracą i mających problemy ze skupieniem. Oferuje relaksujące dźwięki i muzykę.

21. Germ.io — bardzo polecane narzędzie ułatwiające pracę nad projektami, między innymi dzięki opcji tworzenia elektronicznej burzy mózgów.

22. Google Calendar — znany i nieoceniony kalendarz połączony z gmail. Pozwala na dokładne rozplanowanie sobie pracy, wolnych terminów i innych.

23. Mailtoself — narzędzie idealne dla tych, którzy nagle dostają „olśnienia” w kwestii pomysłów czy projektów. Pozwala na szybkie przesłanie notatki na własną skrzynkę mailową.

24. Xmind — jedno z najbardziej docenianych rozwiązań, pozwalających na tworzenie map myśli. Doskonałe zarówno dla pojedynczego pracownika, jak i całego zespołu.

25. Cold Turkey – a jeżeli przez powyższe aplikacje mamy problem ze skupieniem się na wykonywanym w tej chwili zadaniu, narzędzie to pozwala nam na ich natychmiastowe zamknięcie!

I to by było na tyle w zakresie ogólnych, ciekawych i pomysłowych narzędzi ułatwiających pracę. W przyszłym tygodniu lista kolejnych darmowych programów. Tym razem z zakresu pomocy w prowadzeniu dokumentacji oraz ułatwiających kontakt z klientem.

A może znasz jakiś ciekawy twór, który nie znalazł się w zestawieniu, a uważasz, że warto? Podziel się w komentarzu.