Dobra strona internetowa w dobie internetu jest szalenie istotnym elementem profesjonalnego wizerunku firmy.

Nie masz jeszcze strony internetowej w sieci? To niedobrze.

Według badań brak witryny internetowej w obecnych czasach skreśla Twoją firmę w wielu aspektach. Przede wszystkim uniemożliwia znalezienie jej coraz większym grupom potencjalnych klientów.
No, ale chyba skoro tu jesteś, to posiadasz swoją choćby wizytówkę w Internecie. Co najwyżej nadal czegoś Ci w niej brakuje lub chcesz, aby jeszcze bardziej przyciągała?

Wbrew pozorom, jeżeli chcesz, aby osoba przez którą odwiedzana jest Twoja strona internetowa, pozostałą na niej jak najdłużej, wymagana jest:

prostota, intuicyjność oraz jasny przekaz informacji,

które mają zostać zapamiętane. Pomyśl przez chwilę, ile razy zamknąłeś przeglądarkę z powodu tego, że nie mogłeś znaleźć w witrynie informacji, której szukałeś? A może zirytowały Cię szybkie zmiany tła, obrazów albo grająca w tle muzyka? Tak. Powoli zbliżamy się do sedna. Aby Twoja strona internetowa była atrakcyjna, musi łączyć w sobie niebanalne wizualnie motywy, z prostotą i intuicyjnością dla przeciętnego użytkownika.

4 kroki do przyjaznej strony internetowej.

Oto najważniejsze przykazania dotyczące tego, jak ma wyglądać i co powinno się znaleźć w Twojej witrynie, aby była ona w stanie zatrzymać odwiedzającego jak najdłużej.

1. Szybkość działania.

Strona internetowa, która powoli się ładuje, zniechęca użytkowania do jej przeglądania. Jeżeli witryna bardzo długo otwiera stronę główną lub pojedyncze zakładki, bardzo szybko sprawi, że osoba ją odwiedzająca po prostu ją wyłączy. Dlatego postaraj się nie umieszczać na niej plików o dużej wielkości, typu video czy flash.
Jeżeli pomimo braku wyraźnych elementów, które odpowiadają za wolne ładowanie się strony, ma ona dalsze problemy z szybkością działania (zajmuje jej to dłużej niż 6 sekund, choć i 4 to już trochę za długo), skontaktuj się ze specjalistą, który znajdzie przyczynę i zoptymalizuje ją do najbardziej przyjaznych standardów.

2. Nawigacja i przejrzystość.

Tak, często zdarza się, że mamy ochotę zaszaleć z projektem, zrobić coś, co jest unikatowe, zastosować innowacyjny pomysł. Ale… to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Oczywiście w sieci trzeba się wyróżnić, ale pewne elementy powinny zostać niezmienne i standardowe dla przeciętnej strony, gdyż w tej chwili, większość użytkowników nauczyła się obsługi Internetu „na pamięć”.

Wśród nich pamiętajmy o:
– przejrzystej strukturze podstron z odpowiednimi tytułami,
– umieszczeniu menu w widocznym miejscu, najlepiej na górze strony przy lewej krawędzi,
– zminimalizowaniu ilości wyskakujących okienek
– łatwych do zrozumienia podpisach (title) po najechaniu na element menu (i nie tylko).

3. Zachęcająca zawartość.

Pojawiająca się na stronie treść, zarówno tekstowa, jak i graficzna, musi być także przejrzysta oraz pozwalająca użytkownikowi na szybkie znalezienie tego, czego szuka. Ściana tekstu przeraża i zniechęca do czytania. Pamiętajmy o odpowiednim podziale na akapity, oznaczone nagłówkami oraz trafne słowa kluczowe. Dobrze skomponowana treść, to także świetne narzędzie do pozycjonowania SEO, które znacznie wpływa na zainteresowanie stroną.

4. Era mobilności.

W tej chwili większość z nas posiada już urządzenia takie jak tablet czy smartfon i coraz częściej korzysta z nich do przeglądania treści w Internecie. Dlatego też, niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie witryn do potrzeb prostego i szybkiego wyświetlania ich na tego typu sprzęcie. Stworzenie wersji mobilnej strony, znacznie ułatwia poruszanie się na niej, jak i pomaga w zdobywaniu zaufania potencjalnych klientów.

Dobry strona internetowa, czyli jaka?

Na początek zapraszamy do przeanalizowania powyższych podpunktów. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Te cztery kroki nieco przybliżają nas do sedna. Posiadanie odpowiednio przygotowanej strony internetowej jest również jednym z podstawowych elementów skutecznego wizerunku w sieci ( więcej: https://hegona.com/2017/04/26/dekalog-skutecznego-wizerunku-w-sieci/ ). Jeżeli wiesz lub obawiasz się, że Twoja strona nie spełnia tych wymagań, zacznij od jej optymalizacji w tym zakresie.

Chętnie pomożemy, jak i przeprowadzimy dalsze działania, tak by Twoja strona zdobywała zaufanie i lojalność użytkowników.

Jesteś właścicielem małej firmy i zastanawiasz się czy strona internetowa to zbędny wydatek czy inwestycja? Przeczytaj artykuł: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Strona-internetowa-w-malej-firmie-2379432.html