Remarketing, co to jest i dlaczego warto w niego inwestować?

Remarketing to strategia, jak sama nazwa mówi marketingowa, która aspiruje na jedno z najbardziej efektywnych narzędzi w branży e-commerce. Niedoceniany jeszcze w Polsce, z powodzeniem spełnia swoje zadanie w innych krajach zachodnich. Niezwykły, a jednocześnie prosty w swoim działaniu remarketing, staje się jedną z najbardziej efektywnych form reklamy w Internecie. Dzieje się tak dzięki możliwości trafiania bezpośrednio do zainteresowanego produktem czy usługą klienta.

Jak działa remarketing?

Pojęcie remarketingu samo w sobie nie jest określeniem nowym. Natomiast obecnie jest możliwość jego efektywnego wykorzystania dzięki rozwijającej się sieci internetowej. Wpływa na to wzrost świadomości społeczeństwa, że to właśnie w niej znajdą oni, w łatwy i szybki sposób interesujące ich produkty. To jak działa ten system, najlepiej wytłumaczyć na odpowiednim przykładzie.
Wyobraźmy sobie, że poszukujemy atrakcyjnego kursu językowego dla seniora. Odwiedzamy konkretne strony, znajdujemy interesujący nas produkt w sklepie „przykładowysklep.com” i zagłębiamy się w szczegóły. Z jakiegoś powodu jednak zrezygnowaliśmy ze sfinalizowania transakcji i… tu poznajemy działanie remarketingu. Za pomocą odpowiednich plików cookies, na naszym urządzeniu czy koncie powstaje możliwość tego, aby „przykładowysklep.com” wyświetlał nam ofertę. Niezależnie od tego, czy szukamy informacji o nim gdzie indziej, czy zastanawiamy się na przykład nad innymi opcjami, co jakiś czas będą ukazywać nam się reklamy tej konkretnej strony i co ważne, z tym konkretnym produktem.

Jak remarketing wpływa na klienta?

Potencjalny klient, który ma już w jakiś sposób ukierunkowaną potrzebę, co pewien czas otrzymuje wizualne przypomnienie o produkcie. Wzmacnia to jego poczucie posiadania konkretnej rzeczy czy usługi, a tym samym przybliża go to do zakupu. Co ważniejsze przybliża go to do zakupu w tym konkretnym sklepie, na tym przykładzie w „przykładowysklep.com”. W pewien sposób nie daje on o sobie zapomnieć, proponując mu często także promocje związane z zakupem. Klient ma wrażenie, że skądś, ktoś, odgaduje jego potrzeby, co wzmacnia poczucie bycia ważnym. Ponadto ciągłe wyświetlanie się danej marki, zwiększa do niej zaufanie. Natomiast osoba otrzymująca informacje ma wrażenie, że dany podmiot ma wystarczającą renomę, aby mieć fundusze na wyświetlanie reklam w nawet najbardziej znanych serwisach. W ostatecznym rozrachunku działanie to najczęściej sprawia, iż klient do nas wraca, a podejmując decyzję o zakupie, dokonuje go na naszej stronie.

Jak dobre są efekty remarketingu?

Ciężko jest ocenić bezpośredni wpływ remarketingu w sieci. Można jednak stwierdzić, że w momencie, kiedy klient jest zainteresowany produktem, odpowiedni remarketing potrafi wzmocnić pewność decyzji. Zwiększa szansę na zakup nawet o kilkaset procent.

Poza zwiększeniem szansy zakupu to także:
– budowanie pozytywnego wizerunku,
– wzrost świadomości marki,
– znaczne zwiększenie konwersji.

Kiedy warto inwestować w remarketing?

Zawsze! Tak jak i w każdą inną formę reklamy, jeżeli chcemy zwiększyć zaufanie do naszej marki, a tym samym poprawić wyniki sprzedażowe. Remarketing jest też świetnym narzędziem budowania relacji od podstaw. Niezależnie od tego, czy oferujemy ogólnodostępne produkty i usługi, i chcemy wypromować się w gąszczu konkurencji. Czy oferujemy mało popularny produkt, skierowany do konkretnej grupy odbiorczej.

Remarketing. Najlepsza reklama dla Twojej firmy.

Osoba, chcąca efektywnej reklamy, która trafia w idealnego klienta, zainteresowanego w rzeczywistości usługą czy produktem, nie powinna się zastanawiać nad wprowadzaniem strategii remarketingowej. To, że jest niezwykle efektowna, jest samo w sobie odpowiedzią na pytanie, czy warto. Jedyne co trzeba przemyśleć to sposób, w jaki go wdrożyć i przekazanie tego w ręce sprawdzonych specjalistów.

Zobacz także: https://hegona.com/2016/07/22/dlaczego-postawic-na-content-marketing/