Ewolucja marketingu – czy da się za nią nadążyć?

Otaczający nas natłok informacji zobojętnia przeciętnego odbiorcę na treść, jaką za sobą niesie. Wobec ilości i różnorodności dostępnych środków promocji produktów i usług – reklamy towarzyszą nam praktycznie na każdej płaszczyźnie. Wbrew pozorom wcale nie przekłada się to jednak na wyniki sprzedażowe.

Dlaczego tak się dzieje?

Atakowanie konsumenta nadmiernie intensywnym przekazem reklamowym przynosi skutki odwrotne od zamierzonych.

  • Plakaty szpecące najbliższe otoczenie,
  • ulotki wciskane nachalnie na ulicy,
  • głośne reklamy telewizyjne przedłużające o połowę czas trwania filmu
  • czy wreszcie – okienka wyskakujące w przeglądarkach internetowych,

powodują skrajną irytację odbiorców. Nie mają tym samym najmniejszych szans świadomie zainteresować użytkownika.

Ewolucja marketingu i zmiana profilu konsumenta.

Ewolucja marketingu i zmiany jakie za nią idą nie powinny być przez nas lekceważone. Większość reklamodawców kurczowo trzyma się jednak „sprawdzonych” sposobów promocji. Nie chcą przyjąć do wiadomości, że na przestrzeni ostatnich lat diametralnie zmienił się profil konsumenta. Na skutek dynamicznych zmian na rynku i coraz agresywniejszej konkurencji, jego pozycja znacznie się polepszyła. Oznacza to, że mamy do czynienia z konsumentem wymagającym, selektywnym oraz świadomym swoich praw i potrzeb. Nauczył się on blokować niechciane treści. Ułatwiają mu to różne nowo powstałe narzędzia, pozwalające pozbyć się nadmiaru atakujących go treści reklamowych.

Aplikacje w stylu AdBlock ( np. https://getadblock.com/ ), czyszczące przeglądarkę z niechcianych reklam, ale także – zmiana mentalności konsumenckiej wymuszają zmianę modelu promocji. Tylko ci, którzy w porę dostrzegą nowe trendy rynkowe i płynnie się do nich dopasują, mają szansę przeprowadzić ciekawą i skuteczną kampanię reklamową. Kampanię, która przełoży się bezpośrednio na ilość Klientów.

Przekaz reklamowy ma szansę być interesujący tylko, jeśli zostanie osadzony w określonym kontekście.

Podstawowym błędem jest kierowanie go do jak najszerszej grupy odbiorców. Strategia oparta na zasadzie – im więcej osób zobaczy mój produkt, tym więcej osób się nim zainteresuje – nie ma racji bytu przy tak zaostrzonej konkurencji i wzmożonej aktywności mediów. Nawet jeśli faktycznie zostanie przypadkowo zauważony, nie będzie odpowiadał potrzebom danego odbiorcy albo zostanie równie szybko wchłonięty przez strumień innych reklam. Kampania, którą kierujemy „do wszystkich” jest kampanią nijaką. Nie zadowoli więc w pełni nikogo. Dlatego pierwszym krokiem przy opracowywaniu strategii marketingowej powinno być bardzo precyzyjne określenie docelowej grupy odbiorców.

Określenie grupy docelowej.

Pozwala dopasować działania reklamowe do wieku, płci, możliwości finansowych i gustu potencjalnych klientów i dzięki temu – nadać kampanii kształt i charakter. Ponadto, bardzo przydatne okazuje się przeprowadzenie tzw. selekcji negatywnej. Należy dokonać rozdziału między osobami, które potencjalnie mogą być zainteresowane danym produktem bądź usługą a przypadkowymi odbiorcami, którzy z dużym prawdopodobieństwem odrzucą naszą ofertę.

Selekcję możemy dokonać np. ze względu na:

  • wykonywany zawód,
  • wykształcenie,
  • przynależność do danej grupy społecznej,
  • zainteresowania.

Określmy grupę docelową i nie marnujemy środków przeznaczonych na reklamę. Opracowany plan marketingowy jest zawsze bardziej precyzyjny niż działania ad hoc. Przez określenie naszej grupy docelowej dokładnie odpowiadamy na zapotrzebowanie potencjalnych klientów. Ważne przy tym jest, by stosować jak najwięcej kryteriów jednocześnie. Pozwoli to określić odbiorcę jak najbardziej precyzyjnie i upewnić się, że zainteresuje go oferta danej marki.

Ewolucja marketingu i nowe formy nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnym klientem.

Marki prowadzą coraz bardziej zindywidualizowane działania, odchodząc tym samym od masowych kampanii. Coraz bardziej cenimy nawiązanie bezpośredniego kontaktu z potencjalnym klientem i próbę wytworzenia zalążka więzi emocjonalnej. Dlatego tworzymy specjalistyczne blogi, filmiki, aktywne sekcje komentarzy, posty na mediach społecznościowych. Wrażenie nieustannej aktywności pozwala nienachalnie i w nowy, ciekawy sposoby przypominać o swoim produkcie. Pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, jako profesjonalisty czyniącego realny wysiłek skierowany nie w przestrzeń, ale w stronę określonego podmiotu.

By zwiększyć efektywność swoich zabiegów wiele firm stosuje technikę mix media. Oznacza to, że publikuje treści stosując zróżnicowane media promocyjne, które odnoszą się do siebie nawzajem. Strategia ta ma bardzo duży potencjał i jest stosujemy ją coraz powszechniej.

Obecnie marketing idzie w bardzo ciekawym kierunku, wykorzystując nowe metody i bawiąc się nowinkami technicznymi. Daje to duże pole do popisu i pozwala zaistnieć na rynku nawet mniejszym podmiotom, które mają pomysł na siebie. Nie prześpij swojej szansy!

 Zobacz również: https://hegona.com/2016/06/10/reklama-dzwignia-handlu/