Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardziej zaawansowane i subtelne metody promocji jest tzw. content marketing. Co go wyróżnia? Przede wszystkim zmiana całej filozofii towarzyszącej promowaniu marki. Powoli rezygnuje się z konstruowania tzw. przekazu podprogowego, tzn. oddziaływania na podświadomość poprzez tworzenie skojarzeń zmysłowych (kolorystyka, muzyka, znana twarz) na rzecz świadomego kreowania profesjonalnego wizerunku. Klient ewoluuje razem z rynkiem i wykazuje się znacznie większą świadomością, niż jeszcze parę lat temu. Coraz ostrożniej i wybredniej dokonuje wyborów i często poprzedza je wyszukaniem informacji i opinii o danym produkcie lub usłudze. Niemałą rolę odegrał w tym procesie dynamiczny rozrost sieci internetowej, zawierającej niezbędne informacje na wyciągnięcie ręki, ale także umożliwiającej zrzeszanie się konsumentów, prowadzenie dyskusji oraz tworzenie rankingów danych marek. Może to stanowić to zarówno szansę, jak i zagrożenie – wszystko zależy od Ciebie!

By jak najlepiej odnaleźć się w nowych realiach i zaostrzającej się konkurencji trzeba postawić na jakość. Oto 10 przykazań content marketingu:

  1. Stworzysz a następnie wnikliwie zbadasz swoją grupę docelową – jej potrzeby, motywacje, zainteresowania, problemy.
  2. Pamiętaj, abyś tworzył specjalistyczne teksty o wysokiej wartości merytorycznej.
  3. Zainteresujesz swojego odbiorce, nawiążesz z nim kontakt, spytasz o opinię.
  4. Opanujesz strategię mix media. Pamiętaj, że media są Twoim najlepszym przyjacielem – używaj wielu środków przekazu jednocześnie, łącząc ze sobą wiele narzędzi – blogi, widea, dyskusje, fora, media społecznościowe, kampanie Adwords.
  5. Wezwiesz odbiorców swojej reklamy do działania, tak aby podświadomie dążyli do nawiązania z Tobą kontaktu („zadzwoń po więcej informacji”, „jeśli masz jakieś uwagi do naszego produktu – podziel się z nami” itp.)
  6. Dobierzesz sobie słowa kluczowe, które wywindują Twoją witrynę w wyszukiwarce Google a następnie zamieścisz je w swoim tekście (SEO copywriting).
  7. Będziesz dbał o estetykę i prostotę swojego przekazu, tak by był przejrzysty i profesjonalny
  8. Nie przytłoczysz nadmiarem treści, będziesz zamieszczał tylko zawartość wartościową i dobrze przemyślaną.
  9. Nie pozwolisz, by użytkownicy mediów przyłapali Cię na błędach merytorycznych – będziesz skrupulatnie i rzetelnie sprawdzał publikowane informacje.
  10. Wytworzysz charakterystyczny, unikalny styl, nie będziesz kopiował zlepków cudzych treści!